דיור נתמך

דיור נתמך

 
אוכלוסיות יעד
0
 
שלב פיתוח
 
 
מוקדים בארץ
0

לכל אדם מגיע לחוות חיים בוגרים בכוחות עצמו וליהנות מהחופש והעצמאות הכרוכים בכך. דיור נתמך מעניק הזדמנות כזו לאנשים עם מוגבלויות – יחד עם רשת תמיכה. דיור נתמך מכין אנשים עם מוגבלויות ואת הוריהם למעבר כזה ועוזר  להם באיתור מגורים, התאמתם לצרכיהם, חונכות פרטנית והכשרה לכישורי חיים עצמאיים.

המעבר לדירה ראשונה הוא צעד גדול לעבר בגרות ועצמאות לכל אדם, לא כל שכן לאנשים עם מוגבלויות שנסמכים על הורים או מוסד לביצוע מטלות יום-יומיות. חיים עצמאיים פירושם נטילת אחריות זו על עצמם, אולי בפעם הראשונה בחייהם.

תכנית הדיור הנתמך מלווה אותם בכל צעד באופן המותאם להם אישית במגוון רחב של תחומי חיים: ניהול משק בית, חיפוש דירה ושותפים, תעסוקה, חברה ופנאי, זוגיות, מיצוי זכויות וחיבור לשירותים בקהילה.

חברי הצוות נפגשים עם הדיירים לצורך לימוד וחונכות, כמו גם כדי לצייד אותם במידע על שירותים מקומיים. לכל דייר ניתנת גישה סביב השעון לשירותי חירום באמצעות שותפים מקומיים. אלה גם יכולים להסדיר עבור הדיירים ביקורי רופא ותחבורה באמבולנס, ולהתקשר מטעמם למשטרה ולמכבי אש. אולי חשוב מכל, הצוות מארגן פעילות חברתית כגון ערבי באולינג, מסיבות חג או יציאה לקולנוע כדי ליצור תחושת קהילה בקרב אותם שוכרים "טירונים".

הדיירים זוכים לתמיכה קבועה לפי סוג המוגבלויות ומורכבותם. זאת באמצעות סל שירותים קהילתיים אישיים שכולל מוקד לקריאות חירום, שירותי רפואה דחופה בעלות נמוכה, מתאם קהילתי לצורך ביצוע תיקונים בדירה, עובד/ת סוציאלי/ת כדי לקשר בין הדייר לשירותים השונים, פעילות חברתית, ועוד.

למידע נוסף ושאלות ניתן לפנות לאפרת שטרן EfratS@jdc.org  .

חומרים מקצועיים

  • אקים

    אקים ישראל, הינו ארגון ארצי של הורים ושל אנשים עם מוגבלות שכלית בישראל, הפועל כארגון ממוקד אדם, שמשמעותו ארגון המייצג את האנשים עם מוגבלות שכלית ואת משפחותיהם, תוך שמירה על זכויות האדם וחירותו.

  • כוונים

    עמותת "כוונים" הינה עמותה צעירה אשר הציבה בפניה מטרה לקדם צעירים בעלי צרכים מיוחדים, תוך עידוד עצמאות ומעורבות בקהילה בה הם חיים, להשגת שליטה והשפעה על מסלול החיים שלהם. 
    העמותה הוקמה ע"י בוגרי בי"ס מנדל למנהיגות חינוכית מנדל וחברים נוספים. העמותה פועלת בשיתוף עם גופים ממשלתיים ופרטיים ומוסדות אקדמאיים.

  • עמותת שק''ל היא העמותה המובילה בישראל לשילוב אנשים עם צרכים מיוחדים בקהילה. לקידום מטרה זו, שק''ל הקימה טווח רחב של תכניות ומערכות תמיכה המציעות לאנשים עם מוגבלויות רצף שירותים ושיוויון הזדמנויות.